فایل word بررسی ارتباط بین الل های ژن HLA-DQB1 با بیماری روماتوئید آرتریتیس در جمعیت استان خراسان

فایل word بررسی ارتباط بین الل های ژن HLA-DQB1 با بیماری روماتوئید آرتریتیس در جمعیت استان خراسان

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

فایل word بررسی ارتباط بین الل های ژن HLA-DQB1 با بیماری روماتوئید آرتریتیس در جمعیت استان خراسان دارای 16 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل word بررسی ارتباط بین الل های ژن HLA-DQB1 با بیماری روماتوئید آرتریتیس در جمعیت استان خراسان کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل word بررسی ارتباط بین الل های ژن HLA-DQB1 با بیماری روماتوئید آرتریتیس در جمعیت استان خراسان،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل word بررسی ارتباط بین الل های ژن HLA-DQB1 با بیماری روماتوئید آرتریتیس در جمعیت استان خراسان :

نام کنفرانس، همایش یا نشریه : مجله علوم پزشكي مدرس، آسيب شناسي زيستي (علوم پزشكي مدرس)

تعداد صفحات :16

هدف: روماتوئید آرتریتیس (RA) شایعترین بیماری التهابی مزمن و مخرب مفصلی است كه انتشار جهانی دارد و شیوع آن در سطح جهان حدود 0.5 تا 1 درصد در سطح جهان می باشد. برای تشخیص قطعی بیماری RA در مراحل اولیه بیماری روش آزمایشگاهی مشخصی موجود نمی باشد و از آنجا كه تشخیص سریع آن بسیار حایز اهمیت است، استفاده از روش های ملكولی می تواند در تشخیص بموقع و دقیق بیماری بسیار موثر باشد. با وجود این كه هنوز علت اصلی بیماری خود ایمن شناخته نشده است، ولی فاكتورهای ایمنی شناختی و ژنتیكی نقش عمده ای در آسیب زایی بیماری بازی می كنند. با توجه به نقش كلیدی ژنهای مجموعه سازگاری بافتی در بروز بیماری های خود ایمن، در این تحقیق بر آن شدیم تا تنوع اللی ژن HLA-DQB1 از این مجموعه را بین دو گروه بیمار و سالم مقایسه و بررسی كنیم كه آیا الل خاصی از HLA-DQB1 می تواند به عنوان شاخص ژنتیكی بیماری قرار گیرد یا خیر.مواد و روش ها: در این مطالعه از 25 فرد بیمار مبتلا به روماتوئید آرتریتیس و 86 فرد سالم استفاده شد. DNA ژنومی از خون این افراد به روش غیر آنزیمی رسوب نمكی استخراج و سپس ژنوتیپ HLA با تكنیك PCR-SSP تعیین شد.نتایج: با مقایسه نتایج به دست آمده بین دو گروه بیمار و كنترل، فراوانی الل های HLA-DQ5 و HLA-DQ8 در گروه بیمار به ترتیب 56 درصد 31.4 درصد در گروه كنترل و 24 درصد 5.8 درصد در گروه كنترل مشاهده شد كه نسبت به گروه كنترل، دارای اختلاف معنی داری می باشد. P<0.05 و به ترتیب 0.033 و (0.007. میزان مخاطره نسبی برای دو الل فوق نیز عددی بزرگتر از 1 برآورد شد (به ترتیب 2.6 و 5.1).بحث و نتیجه گیری: از آنجا كه الل های DQ5 و DQ8 در بیماران نسبت به افراد سالم بیشتر دیده می شوند، می توانند در افزایش ریسك ابتلا به بیماری RA در جمعیت خراسانی نقش داشته باشند، از این رو می توانند به عنوان یك شاخص مولكولی در تشخیص و پیش آگهی بیماری روماتوئید آرتریتیس استفاده شوند.

كلید واژه: HLA، تعیین نوع PCR-SSP, HLA، بیماری آرتریت روماتوئید

برای مشاهده توضیحات کامل تر اینجا کلیک کنید
از حضور شما عزیزان در سایت بسیار خوشحالیم و آرزو داریم محصولات ما رضایت شما را فراهم آورد
اینک شما با جستجوی فایل word بررسی ارتباط بین الل های ژن HLA-DQB1 با بیماری روماتوئید آرتریتیس در جمعیت استان خراسان وارد صفحه فروش فایل دانلودی فایل word بررسی ارتباط بین الل های ژن HLA-DQB1 با بیماری روماتوئید آرتریتیس در جمعیت استان خراسان شده اید.
توضیحات کامل و اطلاع از ریز مطالب این فایل با کلیک روی دکمه ی ادامه ی مطلب

فایل word بررسی ارتباط بین الل های ژن HLA-DQB1 با بیماری روماتوئید آرتریتیس در جمعیت استان خراسان

دانلود این فایل

ends