فایل word بررسی تغییرات pH پلاک دندانی بر حسب DMFT در کودکان 12 ساله به دنبال مصرف نوشیدنی قندی

فایل word بررسی تغییرات pH پلاک دندانی بر حسب DMFT در کودکان 12 ساله به دنبال مصرف نوشیدنی قندی

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

فایل word بررسی تغییرات pH پلاک دندانی بر حسب DMFT در کودکان 12 ساله به دنبال مصرف نوشیدنی قندی دارای 9 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل word بررسی تغییرات pH پلاک دندانی بر حسب DMFT در کودکان 12 ساله به دنبال مصرف نوشیدنی قندی کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل word بررسی تغییرات pH پلاک دندانی بر حسب DMFT در کودکان 12 ساله به دنبال مصرف نوشیدنی قندی،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل word بررسی تغییرات pH پلاک دندانی بر حسب DMFT در کودکان 12 ساله به دنبال مصرف نوشیدنی قندی :

نام کنفرانس، همایش یا نشریه : مجله دندانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي شيراز – Journal Of Dentistry

تعداد صفحات :9

بیان مساله و هدف: با توجه به مصرف روز افزون نوشیدنی های دارای قند (نوشابه ها، آب میوه های َمصنوعی و …) در میان کودکان و حتی بزرگسالان و اثرات ویرانگر این مواد بر روی ساختار دندانی و اهمیت بالای سلامت و بهداشت دهان و دندان در میان کودکان 12ساله و از سویی، وجود شاخص DMFT، به عنوان شاخص سلامت دهان و دندان و نیز، مساله افت PH پلاک دندانی، به عنوان زمینه ساز آغاز روند پوسیدگی، پژوهشگران را بر آن داشت تا پژوهشی را با هدف بررسی تغییرات َPH پلاک دندانی بر حسب DMFT در کودکان 12 ساله در پی مصرف نوشیدنی قندی در سال تحصیلی 1382 تا 1383 انجام دهند.مواد و روش: این بررسی به صورت تجربی از گونه filed trial و به شیوه درون محیط طبیعی (invivo) بر روی دو گروه 30 نفری از کودکان 12ساله بخش شده در دو گروه با DMFT>5 و DMFT=0 انجام گرفت. یافته ها به وسیله آزمون آماری t زوجی مقایسه شدند.یافته ها: یافته ها نشان می دهد که، میزان PH پلاک دندانی به دست آمده در گروه DMFT>5، پیش از مصرف نوشیدنی قندی، برابر با 6.21+0.06 بود و پس از مصرف، به 5.56+0.07 رسید و در گروه DMFT=0، پیش از مصرف، برابر با 6.66+0.06 بود و پس از مصرف، به 6.43+0.07 رسید. به این ترتیب، میزان PH پلاک دندانی در گروه DMFT>5، چه پیش و چه پس از مصرف نوشیدنی، کمتر از گروه DMFT=0 بود. همچنین، میزان افت PH پلاک دندانی به دنبال مصرف در گروه DMFT>5، برابر با 0.65+0.07 و در گروه DMFT=0 برابر با 0.23+0.06 بود که، نشان دهنده میزان افت PH پلاک دندانی بیشتر در گروه DMFT>5 است.نتیجه گیری: آمادگی بیشتر نسبت به پوسیدگی دندانی بر پایه میزان افت PH پلاک دندانی و نزدیک شدن آن به PH بحرانی (5.5) درگروه DMFT>5 نسبت به گروه DMFT=0 آشکار گردید. آنچه دارای اهمیت است، لزوم نظارت پیگیر و مناسب پدران و مادران بر روی بهداشت دهان و دندان کودکان خود و بر میزان مصرف مواد قندی در گروه های با میزان DMFT بالاتر در کودکان است. از سویی، دندانپزشکان نیز، می توانند با سفارش های لازم در بالا بردن بهداشت دهان و دندان و لزوم برتری پیشگیری بر درمان دندانی و آگاهی دادن در باره زیان های مصرف مواد قندی و اسیدی، روند پیشگیری از پوسیدگی و خطرات ایجاد شده به دنبال آن را کاهش دهند.

كلید واژه: نوشیدنی قندی، PH پلاک دندانی، DMFT

برای مشاهده توضیحات کامل تر اینجا کلیک کنید
اینک شما با جستجوی عبارت فایل word بررسی تغییرات pH پلاک دندانی بر حسب DMFT در کودکان 12 ساله به دنبال مصرف نوشیدنی قندی وارد این سایت شده اید جهت مشاهده توضیحات بیشتر در این خصوص روی لینک ادامه مطلب کلیک فرمایید.
فایل word بررسی تغییرات pH پلاک دندانی بر حسب DMFT در کودکان 12 ساله به دنبال مصرف نوشیدنی قندی

دانلود این فایل

ends