فایل word تاثیر اسید فولیک در جلوگیری از بروز ناهنجاری های تکوینی ناشی از مصرف طولانی مدت استامینوفن در موش آزمایشگاهی

فایل word تاثیر اسید فولیک در جلوگیری از بروز ناهنجاری های تکوینی ناشی از مصرف طولانی مدت استامینوفن در موش آزمایشگاهی

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

فایل word تاثیر اسید فولیک در جلوگیری از بروز ناهنجاری های تکوینی ناشی از مصرف طولانی مدت استامینوفن در موش آزمایشگاهی دارای 9 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل word تاثیر اسید فولیک در جلوگیری از بروز ناهنجاری های تکوینی ناشی از مصرف طولانی مدت استامینوفن در موش آزمایشگاهی کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل word تاثیر اسید فولیک در جلوگیری از بروز ناهنجاری های تکوینی ناشی از مصرف طولانی مدت استامینوفن در موش آزمایشگاهی،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل word تاثیر اسید فولیک در جلوگیری از بروز ناهنجاری های تکوینی ناشی از مصرف طولانی مدت استامینوفن در موش آزمایشگاهی :

نام کنفرانس، همایش یا نشریه : مجله علمي دانشگاه علوم پزشكي گرگان

تعداد صفحات :9

زمینه و هدف: استامینوفن دارویی است كه به طور شایع توسط مادران باردار در طی تمام مراحل بارداری به عنوان ضد درد و تب بر مورد استفاده قرار می گیرد. این مطالعه به منظور روشن شدن اثرات تراتوژنیک مصرف طولانی استامینوفن در قبل و حین بارداری و تاثیرات اسید فولیك در پیشگیری از این اختلالات در جنین های موش طراحی گردید.روش بررسی: 210 سر موش باردار از سوش Balb/c در شرایط استاندارد آزمایشگاه حیوانات، در قالب 3 گروه تجربی II, I و III (هر گروه 30 سر موش) دسته بندی شدند. حیوانات گروه تجربی I (شامل 3 زیر گروه I20, I10 و I30 به تعداد 10 سر موش در هر زیر گروه) به میزان 40mg/kg/day شربت استامینوفن به صورت گاواژ به ترتیب در زمان های 10 و 20 و 30 روز قبل از حاملگی و 10 روز اول حاملگی دریافت نمودند. گروه های کنترل معمول و کنترل منفی به همان تعداد (10 سر موش) به ترتیب نرمال سالین و ماده بی اثر دارو را مصرف نمودند. حیوانات گروه تجربی II20, II10) II و (II30 نیز به میزان 80mg/kg/day در دو دوز صبح و عصر و در زمان های فوق الذكر از دارو استفاده نمودند. همچنین در گروه تجربی III20, III10) III و (III30 موش ها 80mg/kg/day استامینوفن به همراه اسید فولیك با دوز 0.14mg/kg/day دریافت كردند. یک سری گروه های کنترل معمول و کنترل منفی نیز برای این دو گروه استفاده شد. موش ها در روز 18 حاملگی با استفاده از بیهوشی سزارین شده و جنین ها توسط استریومیکروسکوپ مورد بررسی قرار گرفتند. اطلاعات در جداول توزیع فراوانی درج گردید و توسط آزمون های ANOVA و TUKEY و با استفاده از نرم افزار SPSS ارزیابی شد.یافته ها: مصرف طولانی مدت استامینوفن برای هر دو دوز 80mg/kg/day و 40 و در زمان های 20 و 30 روز قبل از حاملگی و 10 روز اول حاملگی می تواند باعث ناهنجاری های در اندام از جمله بدشكلی، کوتاهی و عدم تشکیل دست و غیرقرینگی در اندام ها شود. خونریزی های زیرجلدی و جذب جنینی نیز از دیگر موارد مشاهده شده بود. در گروه I30 تعداد نوزادان ناهنجار 16.1 و ناهنجاری های اندام 11.3 درصد مشاهده شد. در گروه II20 میزان ناهنجاری های جنینی 6.5 درصد و ناهنجاری های اندام 4.9 درصد مشاهده شد. در گروه II30 میزان ناهنجاری های جنین 14 و ناهنجاری های اندام 12.4 درصد مشاهده شد. در گروه III20 که دارو و اسیدفولیک همزمان مصرف کردند، میزان ناهنجاری ها به 1.6 درصد كاهش پیدا نمود و در گروه III30 نیز میزان ناهنجاری ها به 1.6 درصد تقلیل یافت (P<0.05).نتیجه گیری: این مطالعه نشان داد که مصرف زیاد و طولانی مدت قبل و در حین حاملگی استامینوفن در موش ها باعث ناهنجاری های جنینی به ویژه در اندام ها می گردد و مصرف همزمان اسیدفولیک با استامینوفن در کاهش ناهنجاری نقش موثری دارد.

كلید واژه: استامینوفن، اسیدفولیك، حاملگی، اثرات تراتوژنیک

برای مشاهده توضیحات کامل تر اینجا کلیک کنید
اینک شما با جستجوی فایل word تاثیر اسید فولیک در جلوگیری از بروز ناهنجاری های تکوینی ناشی از مصرف طولانی مدت استامینوفن در موش آزمایشگاهی وارد صفحه فروش فایل دانلودی فایل word تاثیر اسید فولیک در جلوگیری از بروز ناهنجاری های تکوینی ناشی از مصرف طولانی مدت استامینوفن در موش آزمایشگاهی شده اید.

توضیحات کامل و اطلاع از ریز مطالب این فایل با کلیک روی دکمه ی ادامه ی مطلب

فایل word تاثیر اسید فولیک در جلوگیری از بروز ناهنجاری های تکوینی ناشی از مصرف طولانی مدت استامینوفن در موش آزمایشگاهی

دانلود این فایل

ends